Jak postupovat při přípravě základů u zahradních staveb?
Zahradní stavby, ať už mluvíme o domcích, pergolách, terasách či jiných dřevěných konstrukcích, jsou oblíbeným doplňkem mnoha zahrad. Aby však mohly sloužit svému účelu a dlouhodobě odolávat vnějším vlivům, je nezbytné věnovat pozornost správné přípravě podkladu.
Zjistěte, jaký typ půdy máte na zahradě
Než začnete s jakoukoli stavbou na vaší zahradě, je dobré si provést analýzu půdy.
“Typ půdy může výrazně ovlivnit volbu základu pro vaší stavbu.”
Hlinité a jílovité půdy mají například tendenci zadržovat vodu. V silně písčitých půdách není vhodné používat zemní vruty. A v navážkách s vysokým podílem kameniva je ideální mít pro provedení zemních prací specializované nářadí nebo mechanizaci.
Vyberte vhodný typ základu
Existuje několik možností, jaký základ použít pro vaši zahradní stavbu:
1/ Štěrkové lože
Tato varianta je ideální především pro menší konstrukce, jako jsou skladovací domky nebo terasy.
“Štěrkové lože poskytuje dobré odvodnění a je relativně snadné na přípravu.”
Štěrkové lože je vhodné rovněž doplnit o betonové obrubníky a dlažbu. Ať už velkoformátovou a zátěžovou (s tloušťkou ideálně 600 mm a více) nebo zámkovou.
2/ Zemní vruty
Tyto velké ocelové vruty se šroubují přímo do půdy. Díky tomu poskytují dokonale pevný bod pro usazení a připevnění konstrukce. Zemní vruty jsou vhodnou variantou založení pro většinu typů staveb.
“Jejich hlavní výhoda spočívá především v rychlosti jejich montáže. Při jejich instalaci totiž není potřeba dělat výkopové práce a jejich montáž lze provádět i v třeskutých mrazech.”
Zemní vruty jsou navíc okamžitě zatížitelné a umožňují pod stavbou přirozenou cirkulaci vzduchu.
3/ Betonová deska
Tradiční a ideální řešení pro větší a těžší konstrukce. Poskytuje pevný a stabilní základ pro jakýkoliv typ stavby.
“Příprava betonové desky je v porovnání s předchozími dvěma variantami výrazně náročnější na provedení a její příprava zároveň trvá delší dobu.”
Betonová deska je zároveň nejnákladnějším typem založení zahradní stavby.
4/ Betonové patky
Betonové patky jsou jedním z nejčastějších způsobů zakládání zahradních staveb, od pergol až po velké zahradní domky. Patky se obvykle umisťují do vykopaných jam pod hlavními nosnými body konstrukce, což zajišťuje rovnoměrné rozložení zatížení stavby do podkladní půdy.
“Patky fungují na stejném principu, jako zemní vruty. Narozdíl od vrutů však vyžadují provedení výkopu a je třeba nějakou dobu počkat, než je možné jejich plné zatížení.”
Tato doba se odvíjí od typu a složení použité betonovací směsi. Obvykle jde o cca 24 hodin.
Proveďte výkop a terénní úpravy
Pokud pro založení zahradní stavby není možné použít zemní vruty, bude potřeba provést výkop.
“Hloubka výkopu bude záviset na typu základu stavby, který si vyberete.”
Pro štěrkové lože postačí výkop hluboký cca 15 až 25 cm. Pro betonové patky do nezamrzné hloubky je potřeba kopat do hloubky od 60 do 100 cm, v závislosti na místě, kde se nachází vaše zahrada. Během výkopu je zároveň ideální doba pro rozvedení vody a elektřiny, pakliže je to potřeba.
Hydroizolace
Zajištění základu proti vodě je klíčovou součástí přípravy podkladu. To může například zahrnovat instalaci odvodňovacího systému, kdy betonová deska leží v níže položeném terénu, než její okolí. Nebo aplikaci hydroizolačních nátěrů a pásů v místech, kde se na betonový podklad bude kotvit dřevěná konstrukce či podlaha.
Závěr
Příprava podkladu pro zahradní stavbu je nezbytným krokem, který může výrazně ovlivnit kvalitu, trvanlivost a funkčnost vaší nové stavby. Správným postupem se tak můžete vyvarovat mnoha budoucích problémů a užívat si svou zahradní stavbu po mnoho let.
Pokud se chcete na cokoliv zeptat nebo s přípravou základů pomoci, obraťte se na nás.